Zanim kupisz dietę...

Jak dobrać kaloryczność diety?

  1. Jeśli czujesz, że Twoja masa ciała nie jest “zdrowa” czy “właściwa”, zacznij od obliczenia należnej masy ciała. Jeśli chcesz utrzymać masę ciała – Pomiń ten krok.
  2. Oblicz swoją całkowitą przemianę materii, wpisując należną (lub obecną) masę ciała i swój wiek. Mój kalkulator dostosowany jest do kobiet niezbyt aktywnych fizycznie: mających pracę siedzącą, spacerujących, wprowadzających niezbyt intensywne treningi. Nie jest przeznaczony dla kobiet w ciąży i karmiących piersią!
Kalkulator należnej masy ciała Kalkulator należnej masy ciała

Dowiedz się więcej

Dlaczego nie warto wybierać zbyt niskiej kaloryczności?
     Zacznijmy od tego, czym jest PPM, czyli podstawowa przemiana materii. To taka ilość kalorii, którą Twoje ciało zużywa na samo bycie (oddychanie, trawienie, wymianę naskórka itd.) i to w pozycji leżącej, przy optymalnym ciśnieniu atmosferycznym i temperaturze otoczenia.

     Zatem każda dodatkowa aktywność będzie zużywała dodatkową energię. I tu mamy do czynienia z parametrem CPM, czyli całkowitą przemianą materii.

     Aby poprawnie obliczyć CPM, musimy dobrać właściwy współczynnik PAL, czyli współczynnik aktywności fizycznej. Jeśli nie jesteś wyczynowym sportowcem, aby obliczyć swój CPM możesz wykorzystać mój kalkulator wyżej 🙂

     Oczywiście diety 1000 kcal na pierwszy rzut oka wydają się super – szybka utrata wagi (i równie szybki efekt jo-jo). Dlaczego tak się dzieje?

     Jeśli organizm przez długi czas będzie wystawiony na deficyt kaloryczny niespełniający PPM (o CPM nie wspominając), zacznie ograniczać, a wręcz w pewnym momencie zupełnie wyłączać różne procesy metaboliczne – takie, o których istnieniu często nie mamy pojęcia, albo, nawet jeśli mamy, zwyczajnie nie pamiętamy o nich. Gdy po takiej głodówce nagle wrócimy do diety normokalorycznej, zaczniemy przybierać na wadze – aż do efektu jo-jo, nierzadko przekraczając masę ciała sprzed diety-cud. Inne negatywne efekty to: zaburzenia równowagi hormonalnej, w tym hormonów płciowych oraz dysfunkcje narządów wewnętrznych, a to może skończyć się leczeniem farmakologicznym, a nawet operacją.

     Zupełnie skrajnym przypadkiem jest re-feeding syndrome. W skrócie jest to sytuacja, gdy skrajnie wyniszczonego głodówką człowieka zaczniemy odżywiać jak osobę zdrową – takie działanie może nawet doprowadzić do śmierci (tego typu sytuacje miały miejsce w przypadku wyzwolonych jeńców obozów koncentracyjnych – podaję tę informację po to, żeby pokazać Wam, jak duży wpływ na nasze zdrowie ma odpowiednia podaż kalorii, ani zbyt wysoka, ani zbyt niska).

Ważne! Gdy mamy do czynienia z niedowagą, nadwagą lub otyłością, PPM wyliczamy dla należnej masy ciała.

Kalkulator całkowitej przemiany materii
Kalkulator całkowitej przemiany materiiPamiętaj, że podane wyliczenia nie stanowią porady lekarskiej, zarówno w kontekście prawidłowej, jak i niewłaściwej masy ciała i powinny być skonsultowane z dietetykiem lub lekarzem.