Test rodzynki

Test rodzynki - co to takiego?

„Test rodzynki” ma na celu doświadczenie i wyćwiczenie świadomego jedzenia, które pomoże Ci zrozumieć sygnały płynące z Twojego ciała. I wcale nie potrzebujesz do niego rodzynek 😉 To może być dowolna rzecz, którą lubisz – ważne, żeby produkt lub jego kawałek nie był zbyt duży. (Ja nie cierpię rodzynek i do pierwszego testu wykorzystałam… migdały w czekoladzie  🥰)

Co musisz zrobić, by prawidłowo wykonać to ćwiczenie? Po prostu otwórz się na doznania, słuchaj siebie i nie spiesz się. Bądź jak dziecko, odkrywaj swoje jedzenie i nie zastanawiaj się, czy to przypadkiem nie jest głupie. Bo nie jest! Robisz to dla siebie, robisz to, by jeść świadomie.

I nawet jeśli wykonałeś już test rodzynki (choćby i na migdałach w czekoladzie), warto powtórzyć doświadczenie z innymi produktami. Zrób test tego, co najbardziej lubisz i tego, do czego nie możesz się przekonać. Być może zmienisz zdanie, a na pewno dowiesz się czegoś nowego o sobie, swoim ciele i odczuciach.

Jak wykonać test rodzynki?

To prosta, uniwersalna instrukcja, którą możesz wykorzystać przy próbowaniu różnych produktów. W obserwacji pomoże Ci przygotowana przeze mnie karta pracy, którą możesz pobrać tu.

 

1. Przygotowanie: Usuń wszelkie dystraktory (telefon, telewizor, komputer…). Potrzebujesz ciszy, spokoju, bezpiecznego miejsca, w którym będziesz mogła skupić się na sobie.
2. Skupienie: Weź 3 rodzynki i połóż je na dłoni. Skup się na nich, przyjrzyj się im. Jeśli na początku pojawią się inne myśli, to w porządku – daj im chwilę i pozwól, by uleciały, zostawiając miejsce dla kontemplacji rodzynek.
3. Wzrok: Zaobserwuj kształt, strukturę i kolor rodzynek. Czy są takie same? Może jednak coś je różni? Możesz zapisać swoje obserwacje.
4. Dotyk: Obróć jedną rodzynkę między palcami, dokładnie ją obejrzyj, możesz ją ścisnąć. Bądź ciekawa, jakbyś nigdy wcześniej nie widziała rodzynek. Zapisz to, co czujesz.
5. Węch: Powąchaj rodzynki: jak pachną? Czy ich zapach coś Ci przypomina? Zapisz to, co czujesz.
6. Słuch: Myślisz, że da się usłyszeć rodzynki? Spróbuj wydobyć ich dźwięk. Co z nimi zrobiłaś? Zapisz to, co czujesz.
7. Decyzja: Wybierz tę jedną rodzynkę, którą chciałabyś zjeść – zastanów się, dlaczego to właśnie ona? Czym Cię skusiła, przekonała?
8. Nie spiesz się: Weź rodzynkę między palce i przesuń w kierunku ust. Jeszcze jej nie jedz – zamiast tego odsuń dłoń, zamknij oczy i wykonaj ten ruch ponownie.
9. Poczuj: Połóż rodzynkę na języku. Czy czujesz jej fakturę? Smak? Czy w Twoich ustach zaczyna się coś dziać? Możesz zapisać to, co czujesz.
10. Posłuchaj siebie: Przesuń rodzynkę językiem. Co czujesz? Czy trzymanie rodzynki w ustach, nie mogąc jej zjeść, budzi w Tobie jakieś emocje? Skup się na sygnałach, które płyną z Twojego ciała.
11. Powoli: Możesz powoli zacząć przeżuwać. Jak czujesz się robiąc pierwszy kęs? Nie przyspieszaj, żuj powoli. Czy to, co robisz, wpływa na strukturę i smak rodzynki? Co czujesz?
12. Gotowe: Przeżutą dokładnie rodzynkę możesz już połknąć. Co czujesz? Masz ochotę na jeszcze jedną? Zapisz swoje odczucia.
13. Powtórz: Jeśli zdecydowałeś się na kolejną rodzynkę, wykonaj wszystkie wymienione wcześniej kroki. Zapisuj swoje odczucia – czy zanotowałeś jakieś istotne różnice? Coś wzbudziło Twoją ciekawość, zdziwienie?

A Ty? Poświęcasz uwagę temu, co jesz?

Trochę to trwało, co? Wydaje się, że w dzisiejszym świecie na co dzień nie ma czasu na kontemplację jedzenia. Jesteśmy zabiegani, zapracowani, zestresowani. Czasem złapiemy coś „na szybko” w drodze, czasem pomijamy posiłki, sięgamy po gotowe jedzenie. Taki mamy klimat 🤷🏻‍♀️ Dlatego czasem tym bardziej warto dać sobie czas, zatrzymać się i choć przez kilka(naście, dziesiąt?) minut pozwolić sobie na wysłuchanie samej siebie.

Mam nadzieję, że test rodzynki pomoże (lub już pomógł) Ci spojrzeć nieco inaczej na jedzenie i, przede wszystkim, na siebie, że pozwoli Ci dostrzec, co mówi Twoje ciało. Jeśli uważasz, że artykuł był pomocny, możesz podzielić się nim z innymi. Może przyda się jeszcze komuś 🙂

Facebook
Email

Powyższy wpis nie stanowi porady medycznej.

Ten artykuł ma charakter informacyjny, a zawarte w nim informacje nie zastąpią indywidualnej porady lekarskiej, dietetycznej czy farmaceutycznej, dostosowanej do sytuacji Pacjenta.

Wpis zawiera jedynie ogólne informacje, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do zastosowania określonego sposobu odżywiania czy leczenia, ani także do zmiany nawyków.

Zawsze skonsultuj się z lekarzem lub innym specjalistą przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie.

Autor wpisu
Agnieszka Rodatus

Agnieszka Rodatus

Mam na imię Agnieszka i jestem dietetykiem klinicznym z papierem :). Pomagam przede wszystkim kobietom zmagającym się z niepłodnością i schorzeniami, które jej towarzyszą, w tym z nadmierną masą ciała.
Wpisy Autora
Podaj dalej
Obserwuj